okleveles táplálkozástudományi szakember, genetikus, biológia tanár

Fancsalszky Luca

vagyok, okleves táplálkozástudományi szakértő, genetikus és biológia tanár, az Epigenic diet megálmodója. Táplálkozási szakértőként epigenetikai megközelítésben, a háttérismeretek átadásával segítek megtalálni és a mindennapok részévé tenni a számodra megfelelő táplálkozást (és életmódot), a tudatosságot, hogy ki tudd hozni magadból a legjobbat. 

Elsősorban a megelőzés fontosságára szeretném felhívni a figyelmet, segíteni kialakítani az ehhez szükséges tudatosságot, szemléletet, megadva hozzá a lehető legtöbb információt. Emellett azonban olyan életminőséget rontó egészségügyi nehézségek állnak az érdeklődésem központjában, amikre a nyugati orvoslás jelenleg nem igazán kínál hatékony megoldást (a legjobb esetben is csak tüneti kezelést).

Ezen az oldalon betekintést adok magamról és arról, hogy mi vezetett a táplálkozástudományi, segítői pályára. 

A táplálkozástudomány felé vezető utam

 2002-ben végeztem még egységes, ötéves képzésben az ELTE TTK-n molekuláris biológusként (genetika alszakirányon), majd 2010-ben szintén az ELTE TTK-n (kiegészítő képzésben) biológia tanári diplomát szereztem, 2015-ben pedig PhD fokozatot (ELTE TTK Biológiai Doktori Iskola, Klasszikus és molekuláris genetika program). Posztdoktori éveimet (2015-2018) Belgiumban, Leuvenben töltöttem.

Szakmai tapasztalataimat több területről gyűjtöttem: elsősorban kutatóként (alapkutatás, egészségügy, igazságügy), de dolgoztam középiskolai tanárként is. 2022 óta az akkor még OGYÉI, azóta már NNGYK alkalmazásában az EMA CHMP bizottsági tagjának felügyelete alatt veszek részt az ún. centrális (az EU összes tagállamában egyszerre forgalombahozatali engedélyt kapó) gyógyszerbeadványok (klinikai) értékelésében.  

Egészségügyi okokból 2018-ban életmódváltásra kényszerültem. A saját felépülésem érdekében szerteágazó gyakorlati ismeretekre tettem szert. Hálás vagyok azoknak, akik irányt mutattak, segítettek, de hiszem, hogy a változás kulcsa a saját magunk által befektetett munka. Ahogy kezdtem jobban lenni, a környezemből egyre többen fordultak hozzám táplálkozással kapcsolatos egészségügyi kérdésekkel. Eleinte csak a közelebbi ismerőseim kerestek meg, de ez a kör egyre tágult, én pedig ráébredtem, hogy jó érzés, ha tudok másoknak segíteni.  Ezért kezdtem meg tanulmányaimat az SE ETK Táplálkozástudományi Msc szakán, ahol 2024-ben szereztem meg okleveles táplálkozástudományi szakember végzettségemet és ezzel be is léptem a Magyar Egészségügyi Szakdolgozók Dietetikai Kamarájába. Még a Semmelweis egyetemen töltött tanulmányi éveim alatt elvégeztem két továbbképzést is: a Synlab Akadémia III (2023) labordiagnosztikai és a NutriBalance szervezésében az Alkalmazott táplálkozástudományi (2024) képzéseket.

 Az étkezés mellett kiemelten fontosnak tartom a testmozgás és az önismeret szerepét az egeszségünk szempontjából. Hobbim a (jazz/modern) tánc és a pszichológia iránti érdeklődésem is átszövi a látásmódomat, csakúgy, mint az anyaságom és a környezet védelmének a fontossága.

Úgy gondolom, hogy az életmódváltás kezdeti nehézségeit megkönnyítheti a pszichoterápiás támogatás, ezért is kértem fel Szabó Kinga klinikai szakpszichológust együttműködésre. A saját a felépülésem során megtapasztaltam a reflexológia, manuálterápia és kineziológia pozitív hatásait. Ha úgy érzed, Neked is segíthetne, nézd meg Zsedényi Csilla masszőr bemutatkozóját itt.

Holisztikus megközelítésben célom, hogy fokozzam a tudatosság iránti igényt, szempontokat adjak a kritikus gondolkodáshoz, az egészségmegőrzéshez, betegségmegelőzéshez. Az egyéni adottságokat, körülményeket figyelembe véve szeretnék segítséget adni az ideális táplálkozás, életmód kialakításában és fenntartásában.

Miért epigenic diet?

Hajlamosak lehetünk betegségekre vagy akár hosszabb életre, de az életmódunkkal (kihatva az epigenetikai jellemzőinkre) változtathatunk az esélyeken. Tehát elképzelhető, hogy egyáltalán nem alakul ki bennünk az a betegség, amire hajlamosak vagyunk vagy éppen ellenkezőleg, nem fogunk sokáig élni, ha annyira egészségtelen az életmódunk.

Fogantatásunk pillanatában egy meghatározott génállománnyal rendelkezünk, azonban ez a legtöbb esetben csak egy tartományt jelöl ki a tulajdonságainkra nézve, amin belül a genetikai állományunk, a DNS-ünk bázis sorrendjének változtatása nélkül, az epigenetika szintjén beavatkozva van mozgási lehetőségünk. 

Miért epigenic diet?

Fogantatásunk pillanatában egy meghatározott génállománnyal rendelkezünk, azonban ez a legtöbb esetben csak egy tartományt jelöl ki a tulajdonságainkra nézve, amin belül a genetikai állományunk, a DNS-ünk bázis sorrendjének változtatása nélkül, az epigenetika szintjén beavatkozva van mozgási lehetőségünk. 

Hajlamosak lehetünk betegségekre vagy akár hosszabb életre, de az életmódunkkal (kihatva az epigenetikai jellemzőinkre) változtathatunk az esélyeken. Tehát elképzelhető, hogy egyáltalán nem alakul ki bennünk az a betegség, amire hajlamosak vagyunk vagy éppen ellenkezőleg, nem fogunk sokáig élni, ha annyira egészségtelen az életmódunk.

Tanulmányok, tagságok

Egyetemi végzettségeim:

  • Biológus, molekuláris biológia szakirány, genetika alszakirány (ELTE TTK, 2007)
  • Biológia tanár (ELTE TTK, 2010)
  • Genetika Phd – Biológiai Doktori Iskola, Klasszikus és molekuláris genetika program (ELTE TTK, 2015)
  • Okleveles táplálkozástudományi szakember (SE ETK, 2024)

Képzések:

  • Labordiagnosztikai képzés (Synlab Akadémia III, 2023)
  • Alkalmazott táplálkozástudományi képzés (NutriBalance, 2024)

Tagságok:

  • Dietetikai kamarai tag (MESZK)

Tudományos közlemények

Van der Auwera, P., Frooninckx, L., Buscemi, K., Vance, R. T., Watteyne, J., Mirabeau, O., Temmerman, L., De Haes, W., Fancsalszky, L., Gottschalk, A., Raizen, D. M., Nelson, M. D., Schoofs, L., & Beets, I. (2020). RPamide neuropeptides NLP-22 and NLP-2 act through GnRH-like receptors to promote sleep and wakefulness in C. elegans. Scientific Reports, 10(1), 9929. https://doi.org/10.1038/s41598-020-66536-2

Fancsalszky, L., Monostori, E., Farkas, Z., Pourkarimi, E., Masoudi, N., Hargitai, B., Bosnar, M. H., Deželjin, M., Zsákai, A., Vellai, T., Mehta, A., & Takács-Vellai, K. (2014). NDK-1, the homolog of NM23-H1/H2 regulates cell migration and apoptotic engulfment in C. elegans. PloS One, 9(3), e92687. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0092687

Farkas, Z., Fancsalszky, L., Saskői, É., Gráf, A., Tárnok, K., Mehta, A., & Takács-Vellai, K. (2018). The dosage-dependent effect exerted by the NM23-H1/H2 homolog NDK-1 on distal tip cell migration in C. elegans. Laboratory Investigation; a Journal of Technical Methods and Pathology, 98(2), 182–189. https://doi.org/10.1038/labinvest.2017.99

Masoudi, N., Fancsalszky, L., Pourkarimi, E., Vellai, T., Alexa, A., Reményi, A., Gartner, A., Mehta, A., & Takács-Vellai, K. (2013). The NM23-H1/H2 homolog NDK-1 is required for full activation of Ras signaling in C. elegans. Development (Cambridge, England), 140(16), 3486–3495. https://doi.org/10.1242/dev.094011

Számodra mi a legjobb étrend?

Kapcsolat

epigenicdiet (kukac) gmail.com

Közösségi felületek
Copyright © 2025 Minden jog fenntartva.