Kitekintés a test, lélek egyensúlya felé
A táplálkozásunkkal jelentősen csökkenthetjük súlyos kórképek (pl.: szív- és érrendszeri megbetegedések, nem alkoholos eredetű zsírmáj, 2-es típusú cukorbetegség, obesitas) kialakulásának az esélyét, azonban egészségünk sok egyéb tényező függvénye is. Egyre több kutatást publikálnak a stressz szerteágazó következményeiről, hogy a különböző típusú stresszhatások milyen epigenetikai változásokat indukálnak a szervezetünkben (Jawaid et al., 2018; Wu et al., 2024). Érdeklődés övezi a meditáció (Kaliman, 2019) vagy az Ayurveda (Sharma & Keith Wallace, 2020) (stresszt ellensúlyozó) epigenetikai hatásait is illetve hogy a mindfullness meditáció hogyan befolyásolja az immunrendszert (Black & Slavich, 2016).
A kialakult szokásokon változtatni a legtöbb embernek nehézséget okoz, beleértve az étrendi változtatásokat is. Ráadásul az ételpreferenciánkat számos, szociális, gazdasági stb. tényező is befolyásolja (Leng et al., 2017), így sokszor a pszichológia/pszichoterápia támogathatja, könnyítheti az egészségesebb életmód kialakítását és tartós megszilárdítását.
Amennyiben fejlesztjük az önismeretünket, képesek vagyunk a stressz szintünket mérsékelni, megtanulunk ráhangolódni a testünk jelzéseire, könnyebbé válik kialakítani és fenntartani egy kiegyensúlyozottabb, egészségmegőrző életet.
Számodra mi a legjobb étrend?
Kapcsolat
epigenicdiet (kukac) gmail.com