Menstruációs ciklus követése, termékenységtudat

A női ciklus rejtelmei, tudatosság a menstruáció megfigyelésén túl

A női ciklust szabályozó hormonok hatására a legszembetűnőbb jelenségen, a menstruációs vérzésen túlmenően számos egyéb jelét is megfigyelhetjük a női termékenységnek (vagy terméketlenségnek), hormonális állapotnak.

Biológusként ugyan a hormonális változásokat alaposan meg kellett tanulnom, de az egyéb élettani változásokra már nem helyeztek nagy hangsúlyt az oktatásban. Velem Cserháti-Herold Janka, a hormonmentes.hu oldal tulajdonosa ismertette meg az általa termékenységtudatnak fordított módszert.

A menstruációs vérzés után a női szervezet elkezd készülni egy lehetséges megtermékenyülésre: elkezd vastagodni a méhnyálkahártya, felkészítve a méhet egy embrió beágyazódására, hogy hozzá tudjon jutni mindenhez, ami a fejlődéséhez szükséges. A méhnyak által termelt váladék, a méhnyaknyák a spermiumok előrejutását, életben maradását támogató összetételű ebben a fázisban. Terméketlen időszakban ragacsos, majd elkezd krémessé válni, a legtermékenyebb időszakban tojásfehérjeszerű, nyújtható, áttetsző. A vérzés után a méhszáj zárt, kemény, majd a peteérés előtt felpuhul, kinyílik, ezzel is segítve a spermiumok bejutását a petefészkek felé. És mindezek mellett az alaptesthőmérsékletben is megfigyelhetőek változások. Ezt a legcélszerűbb ovulációs hőmérővel követni, lehetőleg mindennap nagyjából azonos időben mérni, nyelv alatt, rögtön ébredéskor ágyban fekve, mielőtt bármilyen mozgást is végeznénk. Peteérés előtt (follikuláris fázis) egy 0,3-0,4°C-kal alacsonyabb bazális testhőmérséklet jellemző, mint a peteérés utáni sárgatest által termelt progeszteron hatására bekövetkező emelkedett testhőmérséklet időszakában (luteális fázis). A follikuláris fázis hossza nagy egyéni eltéréseket mutat, azonban a luteális szakasz hossza már csak szűkebb tartományban tekinthető egészségesnek (12-16 nap). Ugyanis ha ennél rövidebb, akkor nincs elég ideje megvastagodni a méhnyálkahártyának, az embriónak nincs elég ideje leérni a petevezetőn keresztül a méh üregébe, így nem alakulhat ki terhesség. 16 nap feletti hossz esetén pedig szinte biztos, hogy történt megtermékenyülés. (Ilyenkor azonban még semmi sem biztos, sok korai terhesség végződik vetéléssel.)

A tudatosság egy kevéssé ismert formája, a termékenységtudat – több, mint fogamzásgátlás vagy segítség a tehrebesési esélyek növelésére 

Ha elkezdjük követni a ciklusunkat, pár hónap után már megismerhetjünk a saját jellegzetességeinket és nagyon hamar észrevehetjük, ha valami nem stimmel. (Pajzsmirigy alulműködésben például csökken a bazális testhőmérséklet; ha nem látjuk a 0,3-0,4°C-os emelkedést a ciklusainkban, vélhetően nincsen peteérés stb…). És ha már kellő magabiztosággal elsajátítottuk a méhnyaknyák változásainak felismerését, azonosítani tudjuk a peteérést, biztosak vagyunk a termékeny és nem termékeny időszakaink elkülönítésében (ajánlom Janka termékenységtudat tanfolyamát), akkor egyrészt növelhetjük a teherbeesési esélyeinket a jól időzített együttlétekkel, vagy éppen ellenkezelőleg, tudtatjuk, hogy mikor nincsen szükség kiegészítő védekezésre a teherbeesés elkerülésének érdekében.

Számodra mi a legjobb étrend?

Kapcsolat

epigenicdiet (kukac) gmail.com

Közösségi felületek
Copyright © 2025 Minden jog fenntartva.