Túledzettség
(OTS: overtraining syndrome)
Fáradtság, teljesítményromlás?
A profi és a hobbi sportolók körében egyaránt előforduló jelenség, ami elsősorban a nem elegendő/nem megfelelő regenerációs időszak következtében alakul ki. Tünetei eleinte csak fáradtság, teljesítményromlás, de hosszabb távú fennállása esetén depresszió is kialakulhat.
Hepcidin és vashiány
Az edzés hatására egy olyan fehérje termelődik a májban (hepcidin), ami késleltetve és hosszan elhúzódva gátolja a vas felszívódását. Így megfelelő vasraktárak mellett is kialakulhat egy (funkcionális) vashiányos vérszegénység, főleg napi több edzés esetén.
Elégtelen, nehezen felszívódó (kizárólag növényi) vasbevitel mellett (különösen veszélyzetetettek: nők, vegetáriánus és vegán atléták) azonban akár teljesen ki is ürülhetnek a vasraktárak, (valódi) vashiányos vérszegényet okozva.
Fertőzések elleni védekezőképesség csökkenése, hormonális egyensúlytalanságok
Hosszabb távú túlterheltség esetén az immunsejtek arányában is jelentős változást lehet megfigyelni (neutropéniát okozhat), amely fogékonyabbá tehet különféle fertőzésekre. Továbbá az endokrin funkciók is zavart szenvednek, így kialakulhat pajzsirigy alulműködés, menstruációs ciklus zavarok, libidócsökkenés.
Fordítsunk kiemelt figyelmet a regenerációra és az étrendre
Az edzést is túlzásba lehet tehát vinni. Érdemes hobbi sportolóként is rendszeresen célirányos laborvizsgálatot végezni, a terheléshez igazítani az étrendet és az étrendkiegészítőket és kiemelt figyelmet fordítani a regenerációra.
Számodra mi a legjobb étrend?
Kapcsolat
epigenicdiet (kukac) gmail.com